Kousek Paříže v Jižních Čechách

02.03.2022

  Nestává se často, že by spisovatel psal článek o restauraci. Člověk by čekal něco o knize, možná literární akci či o své práci. Ale o restauraci? Něco takového se jen tak nevidí.

Kolem bistra Magdalene v Českých Budějovicích chodím každý den z univerzity. Vždy tam z rádia hraje francouzská hudba a mě při poslechu začíná fantazie pracovat na plné obrátky. Nebudu si nic nalhávat, kavárny, čajovny a restaurace jsou místy jako dělanými pro spisovatele, básníky a umělce. Mají pro nás takové zvláštní kouzlo. Takovéto podniky doslova volají: "Pojď! Posaď se a tvoř." Není divu, že velikáni jako T. S. Elliott, Franz Kafka, F. Scott Fitzgerald nebo J. K. Rowlingová tvořili právě v kavárnách, bistrech či čajovnách.

Osobně jsem toto krásné budějovické bistro navštívil již několikrát. Prvně s přáteli, kdy jsme šli vypít "pár kousků", podruhé při hledání inspirace a po třetí, a zatím naposledy, mne k jeho dveřím dotáhl můj mlsný jazýček. Jedno však bylo jisté vždy: při odchodu jsem byl nanejvýše spokojen a odcházel jsem šťastně najedený.


Zdroj: Tripadvisor
Zdroj: Tripadvisor

  Již při vstupu si host prostě musí připadat jako by vešel do nějakého francouzského podniku. Hudba hraje, u stolů posedávají zamilované páry a číšník se jen otáčí od stolu ke stolu, kuchař v kuchyni připravuje jeden pokrm za druhým a atmosféra zve spisovatele, aby vstoupil a načerpal novou inspiraci. Mistr pera usedá tedy ke stolu, z kapsy vyndavá poznámkový notýsek a jak se chystá ponořit do tvořivé činnosti, již se k němu žene číšník s jídelním lístkem. Pokrmů je výběr ohromný a on se nestačí ani divit. Pokrmy zvučných názvů i českému jazyku známé, z nápojů si vybere zajetý pivař i zkušený someliér. Spisovat si vybírá, dokud mu nepadne oko na dobrotu, kterou si obšťastní svůj večer. Počká na číšníka, objedná si a k tomu sklenku vína tak, jak to má rád.

Pak nastává ta příjemná chvilka, kdy se nechává slovotepec unášet atmosférou a pero mu jen ladně klouže po stránkách zápisníku. Nápady na takovém místě přicházejí téměř sami a mladý umělec netuší, jestli je stále v realitě nebo se již probral v jednom ze svých děl. Ať verš nebo prostá próza, vše mu jde téměř stejně dobře, jakoby tvořil ve své vlastní pracovně. Ani si neuvědomuje, že čeká na jídlo. Musí prostě tvořit.

Chvilka uběhne, číšník se vrací i s talířem krásně naservírovaného kuřete Supréme s holandskou omáčkou. Čas na psaní končí, teď se bude hodovat. Chuťové buňky se uvolní blahem, jak se po nich rozlévají chutě prvního sousta. Výtečná krmě přímo hodná velmistrů pařížské gastronomie. Spisovatel poznává umění lahodného jídla.

Ano, tak bych popsal své zážitky z tohoto podniku. Nejsem sice příliš znalý gastronomickému umění, leč zde vím, že jsem chybu neudělal. Nelituji peněz, které jsem za jídlo a pití dal a jistě vím, že se sem znovu vypravím. Ať to bude za lahodným jídlem nebo jen na skleničku vína pro inspiraci. Tudíž bistru Magdalene v Českých Budějovicích nemohu dát jinak než 5 hvězdiček z 5 možných a všem slovotepcům radím - zajděte si sem, do takové malé Paříže v srdci jižních Čech.